środa, 7 grudnia 2011

Koalicja OCEAN 2012 wzywa do położenia kresu ślepemu wydatkowaniu unijnych subsydiów dla sektora rybołówstwa

Koalicja OCEAN2012 wydała specjalne oświadczenie w związku z opublikowaniem przez Komisję Europejską propozycji kolejnego instrumentu dofinansowania rybołówstwa, Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) – mówi Justyna Niewolewska, z Fundacji Nasza Ziemia krajowy koordynator koalicji OCEAN2012:


„W 2008 roku Komisja Europejska uznała, że główną przyczyną przełowienia są nadmierne moce połowowe unijnej floty rybackiej oraz publiczne subsydia, które im sprzyjają. Najnowszy raport Komisji pokazał jednak, że wiele państw członkowskich, przed przyznaniem dotacji dla sektora rybołówstwa, nie dokonuje nawet oceny mocy połowowej swojej floty, co potwierdza, że środki publiczne wydawane są zupełnie bezpodstawnie. Pomiędzy rokiem 2000 a 2008 Unia Europejska wypłaciła 33,5 miliona euro na modernizację floty do połowów tuńczyka błękitnopłetwego (Thunnus thynnus), którego populacja na skutek przełowienia zmniejszyła się do tego stopnia, że został on zaklasyfikowany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) jako gatunek zagrożony."

 
„W dobie kryzysu gospodarczego, jaki objął całą Unię Europejską, społeczeństwo nie może pozwolić sobie na ślepe i nieproduktywne wydatkowanie unijnych środków finansowych. W przyszłości subsydia, przeznaczane z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, powinny sprzyjać zapewnieniu zdrowego środowiska morskiego i przechodzeniu na zrównoważone rybołówstwo”.

„Jednym z niezbędnych warunków do odbudowania zasobów ryb w wodach Unii Europejskiej jest wyeliminowanie tych unijnych dotacji, które sprzyjają przełowieniu (czyli np. na modernizacje zwiększające moc połowową statków), oraz tych, które mają negatywny wpływ na ekosystemy morskie. Środki publiczne powinny być wykorzystywane wyłącznie dla dobra publicznego, przykładowo na badania naukowe, monitoring, zbieranie danych i kontrolę” - podkreśla Justyna Niewolewska.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz